Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

W dniu dzisiejszym, w ramach realizacji programu profilaktyczno – psychoedukacyjnego „SŁOWA są OKNAMI lub ŚCIANAMI” uczniowie klasy 4b 🙍‍♂️🙍‍♀️uczestniczyli w ciekawych warsztatach poprowadzonych przez pedagoga szkolnego Panią Dorotę Józefowicz. Program „SŁOWA są OKNAMI lub ŚCIANAMI” powstał na bazie idei Porozumienia bez Przemocy dr psychologii Marshalla Rosenberga w ramach profilaktyki uniwersalnej. Umożliwia wspomaganie rozwoju osobowości uczestników procesu edukacyjnego🙋🙋‍♀️ oraz wzmocnienie kontaktu ze sobą i otoczeniem tak, aby ich relacje były autentyczne, uczciwe, pełne zrozumienia i empatii. Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości – mową ludzi, którzy troszczą sięo siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów doktor Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się. 🧏‍♀️🧏Podczas warsztatów uczniowie uczyli się budować relacje, zespoły w oparciu o wzajemny szacunek, współpracę i efektywność jednocześnie. Poznali umiejętność wyrażania siebie i słuchania tego, co mówią inni. Trenowali umiejętność skupiania uwagi na czterech obszarach: na tym, co spostrzegamy, co czujemy, czego potrzebujemy oraz na kierowanych ku innym ludziom prośbach, których spełnienie może wzbogacić nasze życie. Doświadczyli mocy sprawczej słów, tego, jak potrafią zmienić świat, w którym się znajdujemy. Codzienne słowa, niezależnie od osoby je wypowiadającej, mogą dokładać cegiełki do problemów i nieścisłości naszego życia i kultury. Stąd tak ważna jest nauka, jak można to zmienić. Młodzież zrozumiała jak istotne jest by skonfliktowane strony traktowały się z szacunkiem, pytały nawzajem o swoje potrzeby, by w atmosferze wolnej od uprzedzeń nawiązać ze sobą kontakt i rozwiązać konflikt.💁‍♀️💁

Pedagog szkolny Pani Dorota Józefowicz

Wychowawca klasy 4b Pani Joanna Marcjanik

Skip to content