Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Święto Chrztu Polski 🇵🇱

14 kwietnia obchodzimy 1058. rocznicę Chrztu Polski.🇵🇱 Z tej okazji uczniowie klasy 4b🙋‍♀️🧏 realizowali projekt edukacyjny poświęcony tematyce związanej z aktem przyjęcia chrztu przez Mieszka I w 966 roku. Celem przedsięwzięcia było poznanie przez uczniów miejsc i okoliczności związanych z początkiem chrystianizacji Polski oraz wejściem narodu i Państwa do kręgu cywilizacji europejskiej.👑 Podczas jednego ze spotkań historycznych uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięli się Słowianie na ziemiach dzisiejszej Polski oraz w co wierzyli nasi przodkowie nim na nasze ziemie przybył biskup misyjny Jordan. Kolejne zajęcia były zajęciami edukacyjnymi z elementami warsztatowymi podczas których uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie: historii państwa polskiego przed i po przyjęciu chrztu, roli chrztu i jego wpływu na kształt dzisiejszej Polski. Ponadto uczniowie brali udział w różnorodnych zadaniach i ćwiczeniach. Elementem podsumowującym projekt edukacyjny „W kraju Mieszka i Dobrawy” 🫅👸była drama przenosząca widza do czasów, gdy Polska stawała się krajem chrześcijańskim. Piękne stroje i oręż przeniosły wszystkich na książęcy dwór. Mieszko, Dobrawa, biskup Jordan, rycerze i dwórki zobrazowali, jak ważnym wydarzeniem było przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa. Drama jest metodą zasługującą na popularyzację. Umożliwia twórcze odtworzenie historii, tworzenie świata fikcji w oparciu o realia. Pozwala uczniom podjąć odpowiedzi na pytania: co ludzie żyjący w minionych czasach mogli myśleć, czuć, przeżywać? W dawkowaniu dramy należy być jednak bardzo oszczędnym, należy zaczynać od technik najprostszych i zyskać akceptację tego, co się robi, wśród grona uczniowskiego. Uczniowie klasy czwartej bardzo chętnie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, wzorowo wykonując wszystkie zadania.🙍‍♀️🙍

#SzkołaWiernaDziedzictwu

Nauczyciel historii – Joanna Marcjanik

Skip to content