Samorządność Uczniowska
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy
Tu wszystko gra! OK!❤️Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych – to hasło od rana rozbrzmiewa w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy ❤️W szkolnej auli zorganizowano kawiarenkę z gorącymi napojami i pysznymi wypiekami, a na szkolnym korytarzu została stworzona fotobudka z różnymi gadżetami.❤️
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w zorganizowanie wydarzenia.❤️
Szkolny sztab WOŚP: Samorząd Uczniowski⚘️ oraz Dorota Taratycka⚘️ , Joanna Marcjanik⚘️ , Paulina Nina Elbruda ⚘️
Historia ludzi – historia dla ludzi
#SzkołaWiernaDziedzictwu #SzkołaPamięta #BohaterOn #Unicef #MłodyObywatel
Aktywizacja uczniów, rozbudzenie zainteresowania dziejami Polski i Polaków, motywowanie do samodzielnego zgłębiania wiedzy, budowanie świadomości obywatelskiej, rozwijanie współpracy na linii szkoła – rodzice, współpraca z organizacjami pozarządowymi i lokalnymi to główne cele podejmowanych w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy działań w obszarze kształcenia wychowania patriotycznego i obywatelskiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podejmowanych inicjatyw.
Pani Joanna Marcjanik
Zosia i Bartek godnie reprezentują naszą Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy w Młodzieżowej Radzie Miejskiej! Serdecznie gratulujemy!??❤️
W dniu dzisiejszym w Urzędzie Miejskim w Nidzicy odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nidzicy w kadencji 2023-2025, podczas której radni złożyli ślubowanie oraz wybrali prezydium rady. Młodzieżowa Rada Miejska w Nidzicy została powitana przez Jacek Kosmala – Burmistrz Nidzicy, Tadeusza Danielczyka- Przewodniczącego Rady Miejskiej, Leszka Pepłowskiego – Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej oraz Radnych Rady Miejskiej. Opiekunem Młodzieżowej Rady Miejskiej jest radna Rady Miejskiej Pani Magdalena Górnecka.
Gratulujemy młodym radnym❤️
Fot. Nidzica – 100% Mazury
Śladami tradycji i kultury na Mazurach?
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 4b uczestniczyli w warsztatach regionalnych podczas których zaprezentowano zwyczaje, obrzędy i wierzenia Warmiaków i Mazurów.?Ukazano wygląd izby mazurskiej, choinki i potraw regionalnych. Zaprezentowano warmińskie i mazurskie stroje regionalne oraz stroje przebierańców – kolędników, wśród których nie zabrakło Gwiazdora – chłopa w kożuchu wywróconym na lewą stronę, z kijem w ręce.? Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela, z wykorzystaniem materiału edukacyjnego Muzeum Warmii i Mazur własnoręcznie wykonali wieniec adwentowy i podłaźniczkę.?♀️??
Święta Bożego Narodzenia na Warmii i Mazurach dawniej wyglądały zupełnie inaczej niż te, które znamy dzisiaj. Święto to zwane było Godami lub Godnymi Świętami i trwało o wiele dłużej niż obecnie, bo jego obchody rozpoczynały się wraz z początkiem adwentu.? W pierwszą niedzielę adwentu pod sufitem chaty wieszano wieniec wykonany ze świerkowych gałązek, na którym ustawiano jedną świeczkę, a w każdą kolejną niedzielę, aż do wigilii, dokładano następną. Warmińska pasterka odbywała się o północy tylko w miastach, natomiast na wsi ludzie przychodzili na pasterkę zwana Jutrznią na Gody, odprawianą o godzinie piątej rano. Poranna jutrznia była odpowiednikiem współczesnej pasterki i wyjątkową uroczystością. Zwyczaje świąteczne były inne na Warmii, a inne na Mazurach, ponieważ Warmia była krajem tradycyjnie katolickim a Mazury – ewangelickim.???♀️
Dziękuję Rodzicom uczniów klasy 4b za zaangażowanie ⚘️⚘️⚘️
Dziękuję Kwiaciarnia „Stokrotka” Maria Rzezak-Ambroży ⚘️⚘️⚘️
Joanna Marcjanik
Mikołajki w naszej szkole
Mikołajki w szkole to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń grudnia, zwłaszcza wśród uczniów szkół podstawowych. To czas, gdy uczestniczymy w wymianie prezentów, okazujemy sobie serdeczność i wprowadzamy świąteczny nastrój do naszych klas. To moment, który integruje społeczność szkolną i sprawia, że wszyscy czują się częścią ważnego wydarzenia. Dzisiejsze Mikołajki wypełniły naszą szkołę radością, śmiechem i wspólną zabawą. Uczniowie, jak i nauczyciele, zjawili się w szkole ubrani na czerwono lub w stroje związane z postacią Świętego Mikołaja.
Już od godzin porannych w całej szkole panowała radość i wielkie poruszenie. Powodem tego zamieszania był oczywiście Mikołaj, który przybył do nas z wielkim workiem cukierków. Szczególnie ciepło powitały Mikołaja dzieci z klas I – III. Zaprosiły swojego gościa do zabawy, tańca i śpiewu. Korzystając z okazji, żeby zaspokoić swoją ciekawość, przeprowadziły z Mikołajem wywiad. Święty Mikołaj z radością opowiadał dzieciom o tym skąd przybył, jakich ma pomocników, co sprawia mu największą radość. Całość uatrakcyjnił kiermasz fantowy i fotobudka, zorganizowane przez Radę Rodziców.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie bardzo dziękujemy!
Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski
„Kiedy gościsz w naszych domach
choinko zielona,
wszystko lepsze i piękniejsze
staje się dokoła”.
Jadwiga Koczanowska
Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Nidzica w naszej szkole zagościło piękne świąteczne drzewko – symbol nadziei, odrodzenia i wiecznego życiaPięknie przystrojone wprowadza nas w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Samorząd Uczniowski
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Dyplom za zorganizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka ? z Unicef
Pani Joanna Marcjanik
W dniu dzisiejszym w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie do Sądu Rejonowego w Nidzicy udali się uczniowie klasy 8a. Młodzież miała niecodziennie nadarzającą się okazję zwiedzenia gmachu sądu i zapoznania się z zasadami jego funkcjonowania. Uczniowie zostali oprowadzeni po kuluarach instytucji przez Kierownika Samodzielnej Sekcji Administracyjnej – panią Annę Kwiecień, która w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała im o pracy sądu. Młodzież miała także możliwość poznać zadania jakie wykonują na co dzień pracownicy Wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i Nieletnich oraz Ksiąg Wieczystych. Uczniowie zwiedzili poszczególne pomieszczenia instytucji, takie jak: areszt, pokój przesłuchań dzieci, sekretariat, biuro obsługi klienta czy salę rozpraw, gdzie zostali zapoznani z obowiązującymi procedurami oraz wcielili się w role sędziego, adwokata, oskarżonego oraz świadków. Podczas wizyty młodzież została zapoznana z podstawowymi aktami prawnymi, przepisami dotyczącymi nieletnich oraz różnymi sytuacjami, które związane były z konkretnymi przypadkami łamania prawa przez osoby nieletnie. Uczniowie mieli również możliwość odczucia powagi sprawy, zasiadając przy stole sędziowskim, na ławie oskarżonych czy odpowiadając przy pulpicie dla świadków. Była to doskonała lekcja, która pokazała, jakie mogą być konsekwencje łamania prawa przez nieletnich. Młodzież chętnie zabierała głos podczas spotkania, zgodnie wykazywała chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów oraz zachowań, zarówno w środowisku szkoły, jak i w życiu prywatnym.
Joanna Marcjanik
Wielkie serca małych dzieci ❤️?
Tradycyjnie w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla piesków ze Schroniska dla bezdomnych psów „Cztery Łapy” na Tatarach. W dniu dzisiejszym kilogramy „dobroci” trafiły do potrzebujących zwierzaków ?? Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć działalność schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję ??
Samorząd Uczniowski
Młodzież „Jedynki” z wizytą w Sądzie Rejonowym w Nidzicy
W dniu dzisiejszym w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy VIII b odwiedzili Sąd Rejonowy w Nidzicy. Po przeprowadzonej prelekcji uczniowie zostali zapoznani ze strukturą organizacyjną Sądu Rejonowego w Nidzicy, obejrzeli sale rozpraw oraz tzw. pokój „niebieski”, przeznaczony do przesłuchania małoletnich świadków i pokrzywdzonych. Przesłuchania małoletnich odbywają się w szczególnym trybie z udziałem sędziego, prokuratora oraz powołanego biegłego psychologa. Taka czynność procesowa jest rejestrowana w celu wykorzystania w dalszym procesie gdyż, z reguły przesłuchanie nieletniego odbywa się tylko raz. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość obejrzenia pomieszczeń przeznaczonych dla oskarżnych tzw. sądowego aresztu. Warto nadmienić, że każda wchodząca do budynku Sądu osoba, z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podlega osobistej kontroli. Przechodzi przez specjalną bramkę, a wszystkie przedmioty potencjalnie niebezpieczne pozostają w depozycie. Była to doskonała lekcja uczenia się ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. ?♀️??♀️?♂️
Pani Joanna Marcjanik
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF ???
#Unicef #prawadziecka
Czy wiesz, czym są prawa dziecka? ?Dlaczego dzieci mają „inne” prawa niż dorośli? ?Po co dzieciom w ogóle prawa? ?Kierujemy ten tekst do Ciebie, bo chcemy, aby każda młoda osoba znała swoje prawa. Dowiedz się, dlaczego prawa dziecka są tak ważne.❤ Klubu Szkół Unicef
Link do filmu
W imieniu Klubu Szkół UNICEF ? i Szkolnego Koła Caritas ❤️ serdecznie dziękujemy za wsparcie przy organizacji kiermaszu słodkości ???
Dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na pomoc głodującym dzieciom Nigru ❤️
Dziękujemy za Wasze otwarte i wrażliwe serca !!! ?❤️
Koordynatorzy: Pani Joanna Marcjanik i Pani Katarzyna Matalińska
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ ???♂️?♀️
OKRĘG WYBORCZY NR 3 ??♂️?♀️
24 listopada w szkołach, które utworzyły Okręgowe Komisje Wyborcze, odbędą się demokratyczne wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nidzicy. Od poniedziałku w naszej szkole – Okręg Wyborczy nr 3 – będzie prowadzona kampania wyborcza kandydatów na radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej. W piątek, uczniowie w demokratycznych wyborach zdecydują, kto będzie ich reprezentował na forum gminy i wraz z uczniami innych szkół będą współdecydować o sprawach ważnych dla młodzieży.
Lista kandydatów Okręgu Wyborczego nr 3:
1.Antoni Chmielewski
2.Oliwer Reguła
3.Zofia Kłosińska
4.Bartosz Witkowska
Powodzenia! ?
Koordynatorzy działań: Opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Joanna Marcjanik oraz Pani Paulina Nina Elbruda
Kampania wyborcza do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Okręgu Wyborczym nr 3 uroczyście rozpoczęta ??
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom naszej szkoły i pracownikom wspierającym proces pedagogiczny w dniu ich święta Samorząd Uczniowski złożył serdeczne życzenia i podziękowania za trud nauczania
i wychowania. Od wczoraj w szkole działała specjalna poczta życzeń zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie ze wszystkich klas własnoręcznie wykonali piękne kartki, na których wyrażone zostały wyrazy podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy, a także samodzielnie tworzyli wspaniałe i unikatowe grafiki narzędziem online Canva.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Zofia Kłosińska
W Szkole Podstawowej nr 1, im. Mikołaja Kopernika
W Nidzicy
Rok szkolny 2023/2024
https://drive.google.com/file/d/13bQQP5thvGHR_iVLLcJ8ZlLppFGx3EwT/view
Dumni z Powstańców!
Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami – to najważniejsze cele projektu BohaterON – włącz historię! 1 sierpnia w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego ruszyła VIII edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno – edukacyjnej, której celem jest uhonorowanie bohaterów walk z 1944 roku oraz promocja historii Polski XX wieku. W ramach promowania akcji oraz poszerzania wiedzy na temat Powstania Warszawskiego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach historycznych podczas których wykorzystano materiały projektowe przesłane przez fundacje. Podczas zajęć przybliżono historię powstania, a następnie przedyskutowano temat wojny i losy powstańców. Dzieci klas IV – VI poznały historię Pana Stanisława. Przenieśli się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byli świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Posłuchali o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczujcie, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonali się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń. Słuchowisko „Mały” Roznosiciel Nadziei wprowadziło uczniów w powstańczy klimat, odpowiedziało na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”. Zajęcia pomogły uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Ukazały relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski. Podczas projektu uczniowie mieli możliwość spaceru po wirtualnym Muzeum Powstania Warszawskiego i wykonania kart dla Powstańców z wyrazami wdzięczności za walkę o wolność. Podsumowaniem projektu było zorganizowanie w szkole Dnia Pamięci o Powstańcach Warszawskich oraz napisanie i wysłanie na stronę internetową https://wpis.dumnizpowstancow.pl/ kilku słów do Powstańców, w których wyraziliśmy uznanie i dumę z postawy walczących w obronie stolicy i Polski.
Samorząd Uczniowski, ZHP Hufiec Nidzica
Joanna Marcjanik, Paulina Elbruda
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a213de0-5ca3-4e07-8999-ab3832166c87
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a214237-aa57-4b5a-8b66-11babbb55d05
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a213c43-403b-40d7-b192-b8f76981cfe7
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a213c43-403b-40d7-b192-b8f76981cfe7
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a213bca-4b65-4c4c-8b65-dab5fe1230ed
W dniu dzisiejszym, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Na szkolnych korytarzach wybrzmiewała radosna muzyka, chłopcy otrzymali słodki poczęstunek i serdeczne życzenia.
Wszystkim Chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia szczęścia, zdrowia, spełnienia marzeń ???
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Joanna Marcjanik
Październik miesiącem dobroci dla zwierząt
Z tej okazji w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla dla psów ze Schroniska „Podaj Łapę” na Tatarach. Kilogramy „dobra” dziś trafiły do potrzebujących zwierzaków. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy wesprzeć działalność schroniska. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.
Samorząd Uczniowski