Biblioteka w ROKU SZKOLNYM  2021/22

Uczniowie mogą korzystać z biblioteki od poniedziałku do piątku

w godzinach: 7.30 do 14.00

W naszej bibliotece czytelnicy mają częściowy dostęp do półek, tzn. samodzielnie mogą wybierać książki tylko na wyznaczonych regałach. Pozostały księgozbiór podaje bibliotekarz lub osoby przez niego upoważnione.
Nasza biblioteka udostępnia czytelnikom różnorodny księgozbiór, przeznaczony do wypożyczeń do domu, jak lektury i książki przydatne w nauce, zbiorki wierszy, bajki i baśnie literaturę beletrystyczną oraz czasopisma dla dzieci i młodzieży. Biblioteka posiada także księgozbiór podręczny do korzystania na miejscu w czytelni, tj. encyklopedie, słowniki, atlasy, albumy, książki naukowe itp.

ZAPRASZAMY!

„Bostońskie czytanie” już na dobre zagościło w nasze szkole. W tym roku, po raz kolejny nauczyciele nasze szkoły przystąpili do akcji społecznej  pochodzącej z Bostonu. Na czym polega ta akcja? Otóż metody są bardzo proste: dzieci czytają to, co chcą czytać. Za te aktywność nie wystawia się ocen, nie robi się sprawdzianów. Celem  jest stworzenie czytelniczej społeczności. Rano przez 10 minut uczniom czyta, wybraną książkę, nauczyciel. Po południu każdy przez 10 minut czyta sam.

Ogólnopolski Tydzień Kariery w tym roku pod hasłem  – „3K- Kariera, Kompetencje, Kreatywnośc” stał się zachętą do podjęcia przez bibliotekę inicjatywy na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego poprzez promocję serii książek dla dzieci „Mądra Mysz”, opisujących różne zawody.

„Pozostaw po sobie ślad” to akcja, która od wielu już lat wzbogaca zasoby biblioteki szkolnej. Uczniowie z własnej inicjatywy ,kupują książki, które  po omówieniu jako lektury szkolnej, oddają do biblioteki, ze specjalną dedykacją, dla swoich młodszych kolegów.

„Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” , to święto, które przypada 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci jak i dorosłych – bajki są bowiem świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Tego dnia w naszej szkole jest jak w prawdziwej bajce. Po korytarzach snują się księżniczki, czarodzieje, rycerze. Tego dnia spełniamy swoje bajkowe marzenia.

Pasowanie na czytelnika. W tym roku grono naszych czytelników zasiliło 75 pierwszoklasistów. Zostali oni uroczyście przyjęci do społeczności czytelniczej naszej Jedynki. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki, zasadami korzystania i wypożyczania książek. Każdy z nowych czytelników dostał w prezencie zakładkę do swojej pierwszej wypożyczonej książki.

Kocham czytać! Czyli Walentynki w Bibliotece. Tego dnia, szczególnie, zachęcano do odwiedzin w bibliotece , osoby , które kochają czytać. Każdy czytelnik odszedł z biblioteki ze swoja miłością czyli Książką.

Szkolny Konkurs Recytatorski . Tradycyjnie w naszej szkole odbył się  konkurs poezji organizowany z okazji Światowego Dnia Poezji.  Mimo,że główne uroczystości tego święta odbywają   się w Paryżu 21 kwietnia ,to  w naszej polskiej szkole nie zabrakło francuskiej klasy i elegancji i finezji  zaprezentowanej przez uczestników konkursu. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych, przy ocenie brano pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę wymowy oraz ogólny wyraz artystyczny. Konkurs  wyróżniał się  wysokim poziomem, zwycięzcy otrzymali piękne nagrody książkowe.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Informuję, że nasza biblioteka szkolna dostała kolejną dotację w kwocie 2500zł.Tym razem zasilimy,  zgodnie z przeznaczeniem , księgozbiór dla najmłodszych czytelników tzn. odziały przedszkole.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• Z radością informujemy, że biblioteka szkolna otrzymała dotację w wysokości 15000 zł i przystąpiła do realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem planowanych działań jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz wzmocnienie potencjału i roli biblioteki szkolnej przez zakup nowości wydawniczych, pozostających w sferze zainteresowań uczniów.

Pozyskane środki, po konsultacjach ze środowiskiem szkolnym, zostaną przeznaczone na zakup książek, sprzętu komputerowego i nowego oprogramowania.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SZKOLE

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.        Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne i pożyteczne. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Starsi koledzy z Koła Bibliotecznego wraz z pomocą nauczycieli zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3 oraz przedszkola. Tym razem czytaliśmy książkę Janiny Porazińskiej  „Psotki i Śmieszki”.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w sobotę 4 września 2021 roku. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.