Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Pamięć motywem przewodnim akcji Żonkile 👩🧑‍🦰

#SzkołaWiernaDziedzictwu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

W dniu dzisiejszym, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, społeczność naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku. Nie mają one na celu poparcia dla żadnej ideologii, państwa czy narodu, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. 

Tegoroczną akcję Żonkile wsparły Ambasadorki i Ambasadorzy: aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka Bogumiła Siedlecka-Goślicka znana jako „Anioł Na Resorach”, a także aktorzy Tomasz Włosok i Jacek Braciak. W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile podjęliśmy temat pamięci. Zastanowiliśmy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawili nam ostatni świadkowie Zagłady. W ramach projektu zaprezentowano wystawę prac plastycznych uczniów klasy 5d, a szkolni ambasadorzy Akcji Żonkile: Zofia Kłosińska🌹, Hanna Koszewska🌹, Barbara Szczepkowska🌹, Michalina Marchewka🌹, Nadia Herman🌹, Maja Wojtaszewska🌹, Zuzanna Witczak🌹Karolina Skorobogata 🌹 rozdawali własnoręcznie wykonane papierowe żonkile. Uczniowie klas I – VIII wzięli także udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Szczególnie docenione były: film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych, opowiadanie „Szuflada” Zuzanny Orlińskej dla klas 4-6 szkół podstawowych  /w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara/ oraz film animowany na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych. Dla uczniów i uczennic klas 7-8 przygotowano zajęcia z filmem „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall. Filmy uzupełniły karty pracy, które wykorzystano w ramach zajęć. Młodzież naszej szkoły wywiązała się ze swoich działań wzorowo.🌹

Szkolni koordynatorzy Akcji Żonkile: 

Pani Joanna Marcjanik i Pani Paulina Elbruda

Skip to content