Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Co roku 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia i chorób oraz promowanie zdrowego stylu życia. W tym roku tematem przewodnim jest „Moje zdrowie, moje prawo”. Pamiętaj, że prawo do zdrowia jest Twoim podstawowym prawem i to Ty w największym stopniu wpływasz na swoje zdrowie.

Tegoroczny temat przypomina nam również, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Nasze zdrowie zależy od wielu czynników, które sami możemy kontrolować. Aktywność fizyczna, sposób odżywiania, nawodnienie organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, sen, stosowanie używek – to wszystko wpływa na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną.

Jak możemy zadbać o zdrowie?

Warto stosować pięć podstawowych zasad:

① Zadbaj o dobry sen: Sen odgrywa istotną rolę w regeneracji organizmu i poprawie naszej kondycji psychicznej. Stosuj regularne godziny snu i stwórz odpowiednie warunki by trwał odpowiednio długo i nieprzerwanie, zapewniając regenerację organizmu.

② Jedz zdrowo: Dieta bogata w świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białka to klucz do utrzymania prawidłowej wagi i dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

③ Ćwicz regularnie: Regularna aktywność fizyczna wspiera nie tylko kondycję fizyczną, ale także poprawia nastrój i redukuje stres. Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność i regularnie ją uprawiaj.

④ Unikaj używek: Palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy zażywanie narkotyków szkodzi zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Dlatego ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z używek.

⑤ Badaj się profilaktycznie: Regularne badania kontrolne pomagają wykryć ewentualne problemy zdrowotne we wczesnym stadium, co umożliwia skuteczne leczenie i zapobiega powikłaniom.

​Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak chorób, to także stan równowagi fizycznej, psychicznej i społecznej. Dlatego dbając o nasze zdrowie, inwestujemy w lepszą jakość życia dla siebie i naszych bliskich. Niech Światowy Dzień Zdrowia 2024 będzie inspiracją do podejmowania świadomych decyzji dotyczących naszego zdrowia każdego dnia.

Skip to content