W ramach Ogólnopolskiego Programu „Poznaj Polskę” podczas trzydniowej wycieczki, w dniach 8-10 listopada 2022, odwiedziliśmy Biskupin, Poznań i Gniezno.
Te miasta wraz z innymi na szlaku, kryją cenne pamiątki z czasów tworzenia się polskiej państwowości – pamiątki kultury materialnej stanowiące obiekty i zabytki naszego dziedzictwa.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Biskupinie, gdzie odwiedziliśmy jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Uczestnicy wycieczki poznali dzieje powstania pradawnej osady oraz dowiedzieli się jak wyglądało życie osadników.
Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy przejazdem do stolicy Wielkopolski – Poznania. Drugi dzień naszej podróży rozpoczęliśmy od zwiedzania historycznego zespołu miasta Poznania. Obszar uznany za pomnik historii obejmuje, m.in. dzielnice stanowiące ścisłe centrum Poznania: Ostrów Tumski, Zagórze, Chwaliszewo, Stare Miasto w obrębie nowożytnych murów miejskich, Bazylikę Archikatedralą Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
która uchodzi za największą, po krakowskiej, nekropolię polskich władców. To także pierwsza katedra na ziemiach polskich. Mówi o tym napis nad wejściem głównym PRIMA SEDES EPISCOPORUM POLONIAE (łac. pierwsza siedziba kościoła polskiego).
Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Archidiecezjalne, które mieści się w ładnie odrestaurowanym budynku Akademii Lubrańskiego. Mogliśmy obejrzeć eksponaty sztuki sakralnej z terenu diecezji poznańskiej, począwszy od całych szaf ołtarzowych, obrazów, rzeźb, ksiąg, na strojach kapłańskich i naczyniach liturgicznych skończywszy. Wśród perełek znajdziecie tutaj najstarszą w Polsce monstrancję wieżyczkową, którą Władysław Jagiełło złożył jako wotum w podziękowaniu za zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem. Zobaczycie też miecz świętego Piotra, który przybył do Poznania wraz z biskupem Jordanem – pierwszym biskupem misyjnym na ziemiach polskich w 968 roku.
Drugi dzień wycieczki zakończyliśmy wizytą w Palmiarni, która jest największą w kraju i jedną z największych w Europie. Na powierzchni 4600 m², w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych.
Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjeżdzamy do legendarnej, pierwszej stolicy Polski – Gniezna. Tu odwiedzamy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jest to jedyne w kraju muzeum poświęcone najdawniejszym dziejom naszej państwowości oraz dziejom Gniezna – największego stołecznego grodu pierwszych polskich władców. Co roku odwiedza je kilkadziesiąt tysięcy osób. Gnieźnieńskie muzeum to dobre miejsce na poznanie dziejów, które obrosły mitami. Dzięki zgromadzonym eksponatom można dowiedzieć się, jak naprawdę wyglądało życie w czasach Piastów. Jest to także świetny sposób na obcowanie z historią w innej niż książkowa wersji.
Miejsca i obiekty leżące na trasie naszej wycieczki umożliwiły uczestnikom odkrywanie historii niebywale pasjonującej, dotyczącej każdego z nich. Dostarczyły im wiedzy o pradziejach dotyczących zarówno terenów poszczególnych grodów, jak i ogólnie ziem polskich. Eksponaty, które mieli szansę obejrzeć w czasie wyjazdu były zbierane przez wieki i są częścią dziedzictwa naszego kraju – mówią więcej o jego przeszłości, niż niejeden szkolny podręcznik.
Bardzo dziękujemy wychowawcom:
Małgorzacie Sobotka.
Agnieszce Wierzbickiej.
Piotrowi Saternus.
Michałowi Leszczyńskiemu.