Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

POWIATOWY KONKURS JĘZYKOWY z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione przez UNESCO w  1999 r. jest formą upamiętnienia wydarzeń z Bangladeszu, gdzie w 1952 r. podczas demonstracji zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Język ojczysty jest dobrem każdego narodu i stanowi o jego tożsamości, w nim wyraża się tradycja, pamięć, kultura i historia. Język polski jest pięknym, ale też jednym z trudniejszych. O jego potędze świadczy fakt, że sami Polacy mają trudność z opanowaniem zasad ortografii czy gramatyki.

Tym większe uznanie dla uczniów, którzy zgłosili się do Powiatowego Konkursu Językowego i podjęli się zmierzyć ze wszystkimi jego zawiłościami. Byli to reprezentanci: Szkoły  Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Muszakach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Napiwodzie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Nidzicy oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach, indywidualnej i zespołowej. Pierwsza część polegała na rozwiązaniu 30 minutowego testu, w drugiej losowo wybrane trzyosobowe drużyny zmagały się z zabawami słowotwórczymi, z zadaniami ze znajomości literatury, ortografii, gramatyki. Każdemu z zespołów patronował wybitny polski pisarz.

Jury w składzie: Anna Danuta Szczepkowska (przewodnicząca), Krystyna Grabarczyk, Krystyna Stanowicka, Małgorzata Szczepkowska i Beata Anna Dąbrowska wyłoniło zwycięzców. 

Kategoria indywidualna:

I miejsce – Kacper Krawczyk – Szkoła Podstawowa nr 3 (nauczyciel P. Katarzyna Kobylińska)

II miejsce – Zofia Stańczyk- Szkoła Podstawowa nr 3 (nauczyciel P. Katarzyna Kobylińska)

III miejsce – Oliwia Sumińska- Szkoła Podstawowa w Zaborowie (nauczyciel P. Anna Kozłowska)

Kategoria zespołowa:

I miejsce – drużyna „Juliusz Słowacki” w składzie:

Maja Grudzińska – Szkoła Podstawowa w Napiwodzie (nauczyciel P. Żaneta Lalak),

Zuzanna Kuczyńska – Szkoła Podstawowa nr 2 (nauczyciel P. Ewa Hinburg)

Oliwer Reguła – Szkoła Podstawowa nr 1 (nauczyciel P. Katarzyna Leszczyńska)

II miejsce – drużyna „Maria Konopnicka ” w składzie:

Zofia Gonciarz – Szkoła Podstawowa w Napiwodzie (nauczyciel P. Żaneta Lalak)

Klaudia Nowak – Szkoła Podstawowa w Zaborowie (nauczyciel P. Anna Kozłowska)

Anna Wasiłowska – Szkoła Podstawowa nr 2 (nauczyciel P. Ewa Hinburg)

III miejsce – drużyna „Jan Brzechwa ” w składzie:

Kacper Krawczyk – Szkoła Podstawowa nr 3 (nauczyciel P.Katarzyna Kobylińska)

Zofia Kłosińska- Szkoła Podstawowa nr 1 (nauczyciel P. Anna Czarzasta)

Oliwia Sumińska- Szkoła Podstawowa w Zaborowie (nauczyciel P. Anna Kozłowska).

Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli z trudnościami języka polskiego, wykazali się wiedzą, pokazali, że potrafią współpracować w grupie oraz udowodnili, że dzisiejsza młodzież zna swój język ojczysty i dba o jego poprawność.

Każdy z uczestniczących w konkursie otrzymał dyplom, zwycięzcy nagrody rzeczowe, a na koniec odbyło się dodatkowo losowanie nagrody niespodzianki. Przepiękny i pyszny tort wykonany przez cukiernię Państwa Olszewskich osłodził wszelkie stresy, a dekoracje wykonał Pan Mariusz Winnowski. 

Gratulacje i ogromne brawa dla  Laureatów i pozostałych pasjonatów naszego języka.  

Serdeczne podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu i obecnych na sali. Dziękujemy Panu Burmistrzowi i Pani Dyrektor Joannie Dobroń za obecność i współpracę, członkom Jury oraz wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za stworzenie rodzinnej atmosfery i godne uczczenie Święta Języka Ojczystego. 

Organizatorem konkursu była Jedynka,  z dyrektorem P. Arturem Pacuszką na czele oraz koordynatorami, Panią Anną Czarzastą i Joanną Grabowską.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala i Centrum Usług Wspólnych z Panią Dyrektor Joanną Dobroń oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1.

Beata A. Dąbrowska 

Skip to content