Biuletyn Informacji Publicznej聽 聽 聽

Deklaracja dost臋pno艣ci

zsnr1nidzica@interia.pl

Szko艂a Podstawowa nr 1 im. Miko艂aja Kopernika w Nidzicy

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 4b wzi臋li udzia艂 w warsztatach 鈥濸orozumienia Bez Przemocy”, kt贸re w interesuj膮cy spos贸b przeprowadzi艂a Pani Dorota J贸zefowicz 鈥 pedagog szkolny. Towarzyszk膮 dzisiejszych zaj臋膰 by艂a 偶yrafa, kt贸ra z wielu powod贸w sta艂a si臋 symbolem j臋zyka bez przemocy. Jest ona ssakiem l膮dowym, o najwi臋kszym sercu w por贸wnaniu do masy cia艂a. Nie ma te偶 zwierz臋cia, kt贸rego szyja umo偶liwia dobry ogl膮d, czyli zdolno艣膰 鈥瀢idzenia dalej鈥. Szyja 偶yrafy symbolizuje r贸wnie偶 odwag臋 wypowiadania swojej szczerej, subiektywnej prawdy. Prawda oznacza w modelu Porozumienia Bez Przemocy 艣wiadomo艣膰 uczu膰 i potrzeb oraz umiej臋tno艣膰 ich wyra偶ania, a tak偶e zdanie sobie sprawy z faktu, 偶e inni mog膮 przyj膮膰 dan膮 sytuacj臋 zupe艂nie inaczej. D艂uga szyja to r贸wnie偶 symbol umiej臋tno艣膰 ws艂uchania si臋 w uczucia i potrzeby kryj膮ce si臋 za agresywnym zachowaniem osoby, z kt贸r膮 si臋 porozumiewamy. To, co dla ludzi jest najwa偶niejsze w procesie porozumiewania si臋, to szczero艣膰 i umiej臋tno艣膰 s艂uchania, kt贸re s膮 podstaw膮 metody Porozumienia Bez Przemocy. Warsztaty cieszy艂y si臋 zainteresowaniem m艂odzie偶y, a klasa sta艂a si臋 przestrzeni膮 wzajemnego szacunku, w kt贸rej ceniono autonomi臋, indywidualne r贸偶nice, niezale偶ne my艣lenie i otwarty dialog.     

Serdecznie dzi臋kujemy Pani Dorotce J贸zefowicz  

Wychowawca klasy 4b Joanna Marcjanik

Skip to content