Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Poznaj Polskę” w dniach 3 i 4 listopada 2022  kolejne grupy poznawały Łódź.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Łowiczu, dawnego miasta biskupów.  Tu zwiedziliśmy Muzeum Wsi Łowickiej. Obecnie na jego terenie znajduje się ponad 40 obiektów – budynki mieszkalne oraz inwentarskie, kościół, plebania, szkoła, młyn. Co jest wyjątkowego w tym muzeum? Ukazuje on łowicką wieś, przy czym nie tylko zabudowania, ale również kulturę i sztukę, bo we wnętrzach poszczególnych chat zobaczymy, min. powszechnie znane łowickie wycinanki‼

Kolejną atrakcją, która na nas czekała to Ogród Botaniczny, który jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Na powierzchni 67 ha rośnie ponad 3400 gatunków, odmian i mieszańców (taksonów) roślin gruntowych i około 2000 taksonów roślin szklarniowych.

Kolejny dzień, to zwiedzanie Łodzi z uwzględnieniem wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego.

Odwiedziliśmy jedno z najciekawszych łódzkich muzeów, które znajduje się w reprezentacyjnej rezydencji wybudowanej dla rodziny jednego z najzamożniejszych fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi – Izraela K. Poznańskiego. Poza ekspozycją wnętrz fabrykanckich z przełomu wieków XIX i XX, wystawą prezentującą dzieje Łodzi przemysłowej, szereg saloników zaaranżowano na ekspozycje poświęcone artystom związanym z Łodzią  i zasłużonym łodzianom, prezentując pamiątki po Arturze Rubinsteinie, Julianie Tuwimie,                 Karlu Dedeciusie a także Marku Edelmanie.

Manufaktura – centrum kultury, rozrywki i handlu. Unikalny na skalę polską jak i europejską projekt rewitalizacji, łączący w sobie nowoczesne formy i architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 20 ha znajduje się m.in. Rynek z kolorowymi fontannami – miejsce, gdzie odbywają się festyny, koncerty i imprezy plenerowe, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki‼

Czy warto odwiedzić Łódź? Tak warto! Łódź to jedno z tych miast, które mają naprawdę niezwykły klimat.

Wychowawcy:

Joanna Zielińska,

Aleksandra Kaczmarczyk,

Paulina Elbruda,

Joanna Nowak.

Skip to content