Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zs1@nidzica.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Ratowanie ludzkiego życia to bez wątpienia jedna z kluczowych umiejętności, jaką powinien posiadać każdy z nas.  Na co dzień spotykamy się z różnymi sytuacjami, również z nagłymi zagrożeniami. Właściwa kolejność, jakość i czas rozpoczynania czynności ratunkowych często decyduje o losie poszkodowanego, dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy jak pomagać. Nauczeni doświadczeniem, że dzieci, entuzjastycznie, odważnie i z pełnym zaangażowaniem podchodzą do tematu ratowania drugiego człowieka, podjęliśmy inicjatywę zorganizowania dla nich cyklu zajęć z zakresu pierwszej pomocy. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania, optymizmu i chęci do działania Państwa Krzysztofa i Karoliny Maczulskich⚘️, realizatorów projektu Akademia Młodego Ratownika.  Misją Akademii Młodego Ratownika jest uczynienie pierwszej pomocy możliwie powszechną, dostępną i przede wszystkim szybką. Celem zaś edukacja dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy, kształtowanie odpowiedzialnych postaw oraz rozwijanie świadomości w sytuacjach zagrożenia. Dodatkowo dzieci uczą się odpowiednich postaw i dobrych nawyków. Nabywają umiejętności psychospołeczne w sytuacjach radzenia sobie ze stresem i emocjami. Uczą się reagowania w sytuacjach wymagających natychmiastowego ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka.

Listopadowym spotkaniem młodzieży klasy 5b wraz z rodzicami rozpoczęliśmy cykl zajęć niezwykłych, pełnych interakcji, inspirujących, ciekawych i przede wszystkim praktycznych. Warsztaty rozpoczęły się od wprowadzenia teoretycznego, podczas którego koordynator ratownictwa medycznego województwa warmińsko-mazurskiego PSP, Ratownik Medyczny, zawodowy strażak Pan Krzysztof Maczulski ⚘️ wyjaśnił dzieciom, czym jest pierwsza pomoc i dlaczego jest tak ważna. Kolejnym etapem warsztatów była praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach.  Prowadzący przedstawił, jak postępować w przypadku skaleczeń, oparzeń, czy złamań. Dzieci nauczyły się, jak zabezpieczyć miejsce urazu i jak prawidłowo założyć opatrunek. Samodzielnie wykonały opatrunki tj. osłonowy na kończynę, osłonowy na głowę, uciskowy na kończynę, unieruchamiający ciało obce w ranie, firankowy na oparzenie, żółwiowy na staw, okrycie folią termiczną. Posiedli umiejętność rozpoznania ran i zakładania opatrunku na pozorancie. Wszystko odbywało się w formie zabawy, co sprawiło, że dzieci i ich rodzice byli bardzo zaangażowani i chętnie brały udział w ćwiczeniach. Warsztaty zakończyły się podsumowaniem zdobytej wiedzy oraz krótkim quizem, który sprawdził, jak dobrze dzieci przyswoiły przekazane informacje. Wydarzenie okazało się niezwykle wartościowe i pouczające. Zajęcia z pewnością zwiększyły świadomość dzieci i ich rodziców na temat pierwszej pomocy oraz pokazały, jak ważne jest umiejętne reagowanie w sytuacjach awaryjnych. 

Państwu Karolinie i Krzysztofowi Maczulskim serdecznie dziękujemy  za pełen profesjonalizm, zaangażowanie, radość wspólnie spędzonego czasu.

Wychowawca klasy 5b Joanna Marcjanik

Skip to content