Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zs1@nidzica.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej 🇵🇱 Ten wyjątkowy dzień został uchwalony przez sejm 9 stycznia 2025 roku. Święto zostało ustanowione w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Żołnierze należący do armii prowadzili walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą Polską 🇵🇱

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej 

w Armię Krajową 🇵🇱   Żołnierze AK na co dzień nie różnili się od osób cywilnych, poza tym, że mieli przydziały służbowe, przechodzili szkolenia wojskowe, byli w ciągłej gotowości do akcji i przygotowywali się do powstania powszechnego. Posiadała rozbudowane struktury i cieszyła się ogromnym autorytetem we wszystkich warstwach społecznych narodu polskiego. Prowadziła różnorodne formy walki: od sabotażu po akcje zbrojne, a jej działania wpłynęły w dużym stopniu na przebieg II wojny światowej i pokonanie III Rzeszy.

W związku z 83. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową uczniowie klasy szóstej Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy uczestniczyli w warsztatach historycznych zaprojektowanych w oparciu o materiał edukacyjny Biura Edukacji Narodowej IPN stanowiący pomoc dydaktyczną dla nauczycieli historii i innych przedmiotów humanistycznych na wszystkich poziomach nauczania. 

Podczas zajęć w sposób analityczny ukazano cechy państwowości w ciągu dziejów oraz ich znaczenie dla współczesnych pokoleń na przykładzie funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego. Pracując w grupach uczniowie🙋‍♀️🙋 zebrali, uporządkowali i podsumowali wiedzę o uwarunkowaniach, celach i formach konspiracji oraz walki zbrojnej Polaków pod okupacją niemiecką i radziecką podczas II wojny światowej – ze szczególnym uwzględnieniem roli Armii Krajowej i organizacji poprzedzających🇵🇱 

Po prezentacji multimedialnej i ożywionej dyskusji, przeprowadzono krótki monodram 👱‍♀️ ukazujący w sposób symboliczny specyfikę działania władz państwa podziemnego. Wybrani uczniowie mieli za zadanie przedstawienie w postaci krótkiej pantomimy ważnych informacji od władz państwa polskiego na emigracji dla władz państwa polskiego – informacja dla ogółu uczniów👱‍♀️🙋. 

Nauczyciel historii Joanna Marcjanik 

Materiał edukacyjny: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/teki-edukacyjn/polskie-podziemie-niepodleglos

Skip to content