Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

W dniu dzisiejszym, przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, społeczność naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tegoroczną akcję dedykowano cywilom – około
50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach
w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

W ramach projektu zaprezentowano wystawę prac plastycznych uczniów klas ósmych, a szkolni ambasadorzy Akcji Żonkile: Kinga Felińska, Nadia Pieckowska, Oliwia Maigre, Jakub Mocki, Julia Fabiszewska, Hanna Krawczun, Aleksandra Płoska, Amelia Burska, Amelia Gumińska rozdawali własnoręcznie wykonane papierowe kwiaty. Uczniowie wzięli także udział w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Szczególnie docenionym był film animowany „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie klasyki polskiego reportażu i jednej z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów w literaturze XX wieku. Filmy uzupełniły karty pracy, które mogliśmy wykorzystać w ramach zajęć.

Młodzież naszej szkoły wywiązała się ze swoich działań wzorowo.

Joanna Marcjanik, Marta Saternus, Joanna Grabowska, Dawid Jakubowski, Marta Kowalska

Skip to content