Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 4b aktywnie pracowali podczas lekcji historii realizując scenariusz zajęć rekomendowany przez IPN Oddział w Białymstoku pt. „Bombka z Memmingen”.  Na podstawie słuchowiska poznali losy starszego strzelca Aureliusza Zenona Dembińskiego „Zagłoby”, ukazującą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach warszawiaka, uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki słuchowisku uczniowie poznali losy ludzi, którzy brali udział w II wojnie światowej i w Powstaniu Warszawskim, porównali też swoje i dawne tradycje oraz zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia. Po wypełnieniu kart pracy oraz omówieniu losów pana Aureliusza uczniowie wykonali bombę na wzór tej, którą bohater słuchowiska zrobił w 1944 r. w Stalagu VIIB w Memmingen. Długo rozmawialiśmy o uczuciach więźniów obozu starających się zachować tradycje i symbole Polski w niemieckiej niewoli. Była to inna lekcja historii, nieco wzruszająca i przypominająca, że dobro i wartości oraz mały skrawek papieru przekształcony w wyjątkową bombkę, dają nadzieję na lepszą przyszłość. Uczniowie własnoręcznie wykonali bombki na wzór oryginalnej bombki z Memmingen. Każdy zabrał swoją bombkę do domu, aby umieścić ją na choince. Wszystko po to, aby pamięć o panu Aureliuszu, a także o odwadze, poświęceniu i drodze do wolności żyła w sercach młodych ludzi.

Nauczyciel historii i wychowawca klasy 4b Joanna Marcjanik

Skip to content