Biuletyn Informacji Publicznej     

Deklaracja dostępności

zsnr1nidzica@interia.pl

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Gdzie najpiękniej kwitną bzy? Wspólna historia – wspólne dziedzictwo.

Konkurs Pięknego Czytania Powieści Małgorzaty Manelskiej „Tam, gdzie bzy sięgają nieba” objęty Patronatem Honorowym Starosty Nidzickiego Pana Marcina Palińskiego.

Tegoroczne obchody EDD w naszym mieście rozpoczęliśmy Powiatowym Konkursem Pięknego Czytania Powieści Małgorzaty Manelskiej „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”, przeznaczonym dla uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych powiatu nidzickiego. Uroczystość zaingurował  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy Pan Artur Pacuszka podkreślając rangę Europejskich Dni Dziedzictwa oraz zachęcając do udziału w dwudniowych obchodach tego wydarzenia, zorganizowanych przez naszą szkołę pod Patronatem Honorowym Burmistrza Nidzicy Pana Jacka Kosmali oraz pod Patronatem Honorowym Starosty Nidzickiego Pana Marcina Palińskiego. 

Dzisiejsze spotkanie w Galerii pod Belką zaszczyciła swoją obecnością autorka powieści, szczytnianka Małgorzata Manelska. Pisarka w swoich książkach „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Dotyk Mazur”, „Stefania”, „Baśka”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”, przybliża trudną historię malowniczego regionu. „Obiecałam sobie, że Mazury będą w każdej mojej powieści, bo o czymże mam pisać, jak nie o miejscu, które znam i kocham? – opowiadała Pani Małgorzata. „Poza tym uwielbiam zwiedzać miejsca zapomniane, opuszczone i tajemnicze, a zapewniam, że takich miejsc na Mazurach jest mnóstwo” kontynuowała i zachęcała do poznawania swojego najbliższego regionu

Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty powieści inspirowanej prawdziwą historią, której akcja umiejscowiona jest w Małdze. Oceniane były płynność czytania, dykcja, interpretacja tekstu. Jury w składzie: Małgorzata Manelska, Katarzyna Dyrda – Jarosz, ks. Roland Zagóra, po długich i trudnych obradach, wyłoniło ostatecznie laureatów:

I miejsce zajęła Zuzanna Kuczyńska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy, opiekun Pani Ewa Hinburg;

II miejsce zajął Tobiasz Jasiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy, opiekun Pani Anna Czarzasta;

III miejsce zajęła Maja Grudzińska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Napiwodzie, opiekun: Pani Żaneta Lalak.

Wszystkim uczestnikom konkursu  oraz ich opiekunom serdecznie dziękujemy!

Podziękowania składamy na ręce Starosty Nidzickiego Pana Marcina Palińskiego, Burmistrza Nidzicy Pana Jacka Kosmali, Małgorzata Manelska, Parafia Ewangelicko – Augsburska w Nidzicy, Witold Zagożdżon, Nidzicki Ośrodek Kultury, Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy, Kwiaciarnia Stokrotka – Maria Rzezak – Ambroży

Dziękujemy za zaangażowanie, wsparcie, zainteresowanie, ciepły klimat i cudowną atmosferę.

Koordynatorzy: Joanna Marcjanik, Wioletta Romańska, Paulina Elbruda, Anna Czarzasta

Skip to content