Rajd rowerowy dawną granicą prusko – mazowiecką w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 🚴♀️🇪🇺
„Szlaki. Sieci. Połączenia” – to hasło tegorocznych Europejskie Dni Dziedzictwa . Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy włączyła się w 32. edycję tego wydarzenia organizując rajd rowerowy historycznym polsko – pruskim pograniczem.
W niedzielę 15 września uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, kolarze z Kolarskiego Klubu Sportowego – Nidzica 100% Mazury, rowerzyści Ziemia Nidzicka Team , biegacze Nidzica Biega, członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Nibork , zaproszeni goście oraz społeczność lokalna uczestniczyli w niecodziennej imprezie historyczno – sportowej. Przewodnikiem wyprawy był miłośnik i badacz regionu, wicemistrz Polski w Duathlonie Pan Witold Zagożdżon.
Wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod szkoły jadąc przez Piotrowice, wieś Magdaleniec w kierunku dawnej granicy mazowiecko – pruskiej. Mimo, że trasa miała ponad 20 km i nie była łatwa wszyscy dotarli do celu nie odczuwając zmęczenia. Uczestnicy wyprawy wykazali się niezwykłą sprawnością i dużą kreatywnością pokonując drogi leśne od miejscowości Piotrowice, przez nieistniejącą wieś Siemno, przez Szczepkowo Giewarty, Komorowo do Janowa. Ścieżka rowerowa przebiegała drogą leśną „po polskiej stronie”, wzdłuż rowu granicznego na którym znajdują się usypane kopce graniczne. Ta najdłużej w Polsce istniejąca granica, została wyznaczona w 1343 roku między Mazowszem i państwem krzyżackim. Po sekularyzacji zakonu stała się granicą mazowiecko – pruską, a w konsekwencji polsko – niemiecką. Trwała w nie zmienionym kształcie do 1939r. Mimo upływu ponad 70 lat od utworzenia nowych granic państwa polskiego w świadomości mieszkańców tego regionu granica nadal istnieje.
Kierując się w stronę Szczepkowa Giewart zobaczyliśmy nieistniejącą osadę Siemno z pozostałościami z końca XIV w. kuźnicy, zniszczonej przez Mazowszan, zastąpionej następnie przez młyn wodny. W miejscu tym – o czym opowiedział nam Pan Witold Zagożdżon – znajdują się żużle po wytopie rudy darniowej i resztki koła młyńskiego. Następną odwiedzoną wsią było Szczepkowo Giewarty, miejsce urodzenia Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, polskiego przyrodnika, pedagoga i krajoznawcy, profesora botaniki, fizyki, zoologii i ogrodnictwa, wynalazcy przyrządu do wykreślania zegara słonecznego na nieregularnej powierzchni czyli gnomografu. Tytułowa Konstytucja dla Europy, wydana wiosną 1831 roku w Warszawie za sprawą Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, była pierwszą polską próbą opisania podstawowych praw przyszłej wspólnoty narodów europejskich. Po przejechaniu w tej miejscowości dawnej granicy na Orzycu udaliśmy się do Janowa, któremu zabrano prawa miejskie za aktywny udział w powstaniu styczniowym. W maju 1930 Janowo odwiedził Prezydent RP Ignacy Mościcki. W miejscowości tej zachował się cmentarz żydowski, szkoła z 1938 r. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz niezmieniony układ uliczek. Podczas wycieczki wszystko było niezwykłe. Piękna pogoda, uśmiechnięte twarze, radość ze spotkania z historią, przyrodą i drugim człowiekiem.
Serdecznie dziękujemy:
Wójtowi Janowa Panu Mateuszowi Jaroszewskiemu oraz Dyrektorce Szkoły Podstawowej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie Pani Małgorzacie Słomkowskiej za serce i gościnność, Dyrektorce Centrum Usług Wspólnych w Nidzicy Pani Joannie Dobroń za wsparcie i zaangażowanie, a także Przyjaciołom, którzy wspierają placówkę w realizacji jej celów Kolarskiemu Klubowi Sportowemu – Nidzica 100% Mazury na czele z ich trenerami Cezarym Gawrońskim (który sprawował również opiekę medyczną nad wszystkim uczestnikami) i Pawłem Kujawskim, Ziemia Nidzicka Team, Nidzica Biega, Panu Witoldowi Zagożdżon za „żywą lekcję historii”, pasjonatom wycieczek rowerowych za opiekę i wsparcie na trasie. Dziękujemy Przewodniczącemu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Panu Karolowi Bruzda oraz Firmie Adder Tech za bezcenną pomoc w transporcie dzieci i ich rowerów do Nidzicy. Dziękujemy Panu Wojtkowi Koszewskiemu za wyjątkowe zdjęcia, jak zawsze świetne ujęcia, piękne i profesjonalne. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców i opiekunów za zaangażowanie, poświęcony czas a przede wszystkim znakomitą atmosferę. Dzisiejsze wydarzenie nie odbyłoby się bez wspaniałego zaangażowania naszych uczniów – jesteście wspaniali 💕.
Całość działań koordynowała dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka i Pani Joanna Marcjanik przy współpracy Pani Pauliny Elbruda.
Dziękujemy bardzo i gratulujemy!